Galeria LOOK, CPM przy ASP,
wernisaż: 14 maja 2024, godz. 13.00

Pierwsza część tytułu wystawy jest niejako wizualnym odpowiednikiem logarytmu. To  zaszyfrowana treść, jakże prosta: czyli Sztuczna inteligencja i ja, zapisana w innym języku i operująca skrótem może stać się kodem, szyfrem itd. Być może podobnie jest z nowym narzędziem do jakich zaliczamy AI/SI lub wręcz nową rzeczywistością wobec której stoimy i która łamie naszą rzeczywistość w sposób niezaprzeczalny. Być może włączając  AI do naszego życia, stanie się ona/on/ ono/to jednym z jego komponentów, niczym więcej.

Po raz pierwszy sztuczna inteligencja pojawiła się w Pracowni Obrazu w 2021 roku jako odpowiedź studenta I roku Kamila Odronia na pracowniane zadania. Rok później dowiadujemy się od studentów, że Adobe włączyło na stałe AI/SI do swoich narzędzi. Obecnie funkcje sztucznej inteligencji są poszerzane, jest powszechnie dostępna, staje się życiowym asystentem rozwiązująca nasze mikro i makro problemy, obejmuje swoim zasięgiem coraz to nowe obszary życia.

Nasuwa się pytanie czy AI /SI jest i nadal będzie narzędziem, czy role się odwrócą, o czym futurologiczne wizje, jakże prorocze, wręcz samosprawdzające się, możemy podejrzeć w filmach  z serii Czarne lustro z 2011 r. Ten obraz naszej wówczas  nieodległej przyszłości staje się właśnie faktem, nie tylko przez pryzmat AI...także inne: unikatowa technologia, manipulacje na ogromną skalę, wynajmowanie mózgów,  globalne...nie ocieplenie…,ale osamotnienie i inne, o czym nie teraz i nie tutaj.

Studenci, jako reprezentanci nowej generacji nie mają wyboru. Nie mogą udawać, że nie widzą, nie wiedzą...Podobnie jak każda generacja, i ta spotyka się z ogromnym wyzwaniem, zagrożeniem a może nadzieją na lepszą przyszłość...tego nie wiemy..

Niestety tempo i ilość wszelkiego rodzaju  transformacji rośnie w tempie geometrycznym.

Studenci z Pracowni stają wobec sztucznej inteligencji. Czy zaproponują zero-jedynkową odpowiedź: tak-nie, lubię-nie lubię, biorę-odrzucam, plus-minus itd., czy holistycznie spojrzą na siebie i obecne realia.

Wystawa będzie chyba odpowiedzią na te  i inne pytania, chyba bowiem tego nie wiemy..,  na realizację niektórzy będą mieli jedynie dwa tygodnie. To wyzwanie czasowe, tempo pracy jest też efektem zdolności studentów i dydaktyków do przystosowania się do nowych czasów, do czasów w dobie zupełnie nowych mediów.

Pracownia Obrazu
Wydział Sztuk Pięknych Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi
Instytut Malarstwa i Rysunku

Kierownik pracowni: dr hab. Aleksandra Gieraga, prof. uczelni
Asystentka: mgr Katarzyna Gołębiowska

Studenci biorący udział w  projekcie:

Klaudia Borzęcka, Szymon Frąckowicz, Jakub Kalinowski, Jakub Kopacz,  Agata Kulesza, Alina Kuzauka, Maja Makuch, Amelia Marszałek,  Kamil Odroń, Wiktoria Papież, Sara Saadain, Alicja Stepnowska, Ksenia Tkaczenko, Martyna Tomczak, Dawid Witwicki.

Kuratorki: dr hab. Aleksandra Gieraga, prof. uczelni, mgr Katarzyna Gołębiowska

Logo ASP w ŁodziLogo Narodowowego Centrum Kultury