Myślę i czuję 2024

Malarstwo – człowiek – sztuczna inteligencja

13-14 maja 2024

„Sztuczna inteligencja – twórca czy tworzywo?” konferencja naukowo-artystyczna
Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi (CPM), 14 maja 2024, godz. 10:00

„Myślę i czuję” – ogólnopolska wystawa malarstwa
Ośrodek Propagandy Sztuki w Łodzi, otwarcie: 13 maja 2024, godz. 17:00

„Algorytmy malarstwa” – prezentacja twórczości artystów z ASP w Łodzi.
Galeria ASP w Łodzi Piotrkowska 68, finisaż wystawy: 13 maja godz. 19:00

AI & I. Studenci z Pracowni Obrazu wobec sztucznej inteligencji.
Galeria LOOK, CPM przy ASP, wernisaż: 14 maja 2024, godz. 13.00

Celem konferencji i towarzyszących jej wystaw jest otwarcie przestrzeni dla debaty na temat roli i znaczenia sztucznej inteligencji w sztuce, ze szczególnym uwzględnieniem malarstwa. Zadajemy pytanie, w jakim stopniu AI może pełnić rolę narzędzia dla artysty, a w jakim stanowić niezależnego twórcę.

Odpowiedzi na kluczowe pytanie konferencji szukamy poprzez etapy rozpoznania i diagnozy, definiując kim jest twórca, a czym - tworzywo. Ekspozycja „Myślę i czuję” posłuży jako platforma do badania tych zagadnień. Koncentrując się na malarstwie, wystawa ma na celu zachęcenie do refleksji nad rolą człowieka w twórczości artystycznej w kontekście rosnących możliwości AI w generowaniu obrazów. Skupimy się przede wszystkim na prezentacji roli artysty, jego osobowości, emocji, inteligencji czy intuicji i innowacyjności. Mamy nadzieję, że prezentowane prace przyczynią się do głębszej refleksji na temat natury człowieka i zilustrują, jak rozległy jest obszar tematyczny malarstwa oraz jakie pytania stawia przed nami dzisiejsze „tworzywo” malarskie.

Wystawa „Algorytmy malarstwa” podejmuje temat rozwoju współczesnych technologii i AI, prezentując prace artystów związanych z Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi.

Wystawy będą punktem odniesienia dla debat podczas konferencji „Sztuczna inteligencja – twórca czy tworzywo?”, gdzie artyści podzielą się swoimi przemyśleniami. Zaproszeni goście, eksperci z różnych dziedzin, skoncentrują się na wpływie AI na kulturę i społeczeństwo, oraz na fundamentalnych pytaniach dotyczących istoty człowieczeństwa, kreatywności i emocji.

Konferencja poruszy również zagadnienia prawne, w tym kwestie praw autorskich w kontekście dzieł generowanych przez AI, rozważając, jak można chronić i negocjować prawa twórcze.

Zapraszamy do udziału szerokie grono odbiorców, w tym przedstawicieli środowisk akademickich, instytucji kultury, artystów, teoretyków sztuki i studentów, jak również każdego zainteresowanego sztuką i sztuczną inteligencją.

Organizatorem wydarzeń Myślę i czuję 2024 jest Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi.

Współorganizatorem jest Narodowe Centrum Kultury.

Wydarzenia towarzyszą Międzynarodowemu Kongresowi Kultura Miasta Regeneracyjnego, który odbędzie się w EC1 w Łodzi w dniach 14–15 maja 2024.

Komitet organizacyjny

Miejsce Konferencji